<
مژگان زارع مدرس سنتور کودکان
<
امید انوشه نوازنده سنتور
<
ایمان دوست حسینی مدرس تنبک
<
حمید مزیدی مدرس گیتار
<
علی رضا رستگار مدرس عمود
<
علی رضا سهیلی زاده نوازنده نی
<
مصطفی راه پیما نوازنده گیتار کلاسیک
<
محمد نصیری زاده نوازنده دف
<
حامد نصیری زاده مدرس آواز کلاسیک ، تئوری موسیقی و سلفژ
<
امیر احمدی نوازنده پیانو و کیبورد
<
محسن کریمی نوازنده ویولون و کمانچه
<
مصطفی امیدی نوازنده تنبک
<
لیدا فارسی مدرس موسیقی کودک
<
محمد شرعیاتی نوازنده ویولون ایرانی
<
مهدی انتظاری خواننده آواز ایرانی
<
میثیم ثقفی نوازنده تار و سه تار
<
محمد مزیدی نوازنده گیتار
<
محمد جواد میرجلیلی نوازنده ساز دهنی(هارمونیکا)
<
فرهاد آقازاده نوازنده ویولون ایرانی
<
علی رضا نظافت نوازنده دف
Bootstrap Slider

بیوگرافی حسن کامکار ، مؤسس گروه کامکارها

بیوگرافی

وی اولین هنرستان موسیقی کردستان را تاسیس کرد.

  • 1397/02/27
  • بازدید : 933

حسن کامکار

حسن کامکار

وی در سال 1302 در سنندج به دنیا آمد. از همان کودکی به موسیقی علاقه داشت. او اولین بار با خرید " سه تار " از نوازنده ای نابینا به نام " علی خان " و نواختن آن به دنیای موسیقی گام نهاد. در دوازده سالگی در مدرسه ی " موزیک نظام " استخدام شد. حسن کامکار در سن 17 سالگی با سازهای سنتی ، بویژه ویولن آشنا شد و چون در ارتش سلفژ را فرا گرفته بود ، این ساز را بدون استاد و با استفاده از نت ها و ردیف های چاپ شده از ابوالحسن صبا تمرین کرد. او تمام سازهای ایرانی را از قبیل سنتور ، تار ، سه تار و کمانچه را بدون استاد فرا گرفت و نیز می توانست به راحتی این سازها را کوک کند که نشان دهنده ی استعداد بسیار وی بود. در سال 1340 ، اولین هنرستان موسیقی کردستان را با حمایت وزارت فرهنگ آن زمان تاسیس کرد و در حدود سال های 1346 تا  1347 توانست چهار گروه موسیقی تشکیل دهد که یک گروه از آنان گروه بانوان و یک گروه دیگر کودکان بودند.  برای این گروه ها قطعاتی می ساخت و به تمرین با آنان می پرداخت که رفته رفته ، حجم فعالیت های موسیقی در این کانون گسترش یافت و صاحب ارکستر شد. همچنین توانست مسئولان وقت را وادار به تاسیس هنرستان عالی موسیقی کند. این گروه ها تا اوایل انقلاب فعالیت داشتند. حسن کامکار سالیان درازی را به جمع آوری و تدوین و ساختن آهنگ و نغمه و ترانه های فولکلور کردی و نت نویسی موسیقی پرداخت . وی بیش از 400 قطعه و ترانه ساخت.

حسن کامکار باعث شد تا مردم کردستان به موسیقی علاقه پیدا کرده و جو سنگینی که حاکم بود ، از بین برود. علاقه ی او به توسعه و بسط این هنر بود و با همت خویش ، فرزندانش نیزعلاقمند شدند تا جایی که آنها در این عرصه به فعالیت های چشمگیری دست پیدا کردند.

او دارای 8 فرزند به نام های هوشنگ ، بیژن ، پشنگ ، ارسلان ، قشنگ ، ارژنگ ، اردشیر و اردوان می باشد.

وی مؤسس گروه کامکارها بود و نخستین ارکستر خانوادگی کامکارها در سال 1344 شکل گرفت که در آن حسن کامکار ویولن می نواخت ، قشنگ می خواند ، پشنگ و ارژنگ سنتور و جاز می نواختند و هوشنگ کامکار هم به اتفاق بیژن با آکاردئون گروه را همراهی می کردند. بعدها همراه با محمدرضا لطفی ، پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده هسته اولیه گروه های شیدا و عارف را بنیان نهادند و اولین کنسرت ها را هم در اوایل انقلاب اجرا کردند.

حسن کامکار در سال 1371 چشم از جهان فرو بست.

روحش شاد و یادش گرامی باد.