<
آقای امید انوشه، مدرس سنتور
<
آقای حمید مزیدی، مدرس گیتار
<
آقای مهدی انتظاری، مدرس آواز سنتی
<
آقای علیرضا سهیلی زاده، مدرس نی
<
خانوم لیدا فارسی، مدرس موسیقی کودک
<
آقای امیر احمدی، مدرس پیانو و کیبورد
<
آقای حامد نصیری زاده، مدرس آواز کلاسیک و سلفژ
<
آقای محمد نصیری زاده، مدرس دف
<
آقای ایمان دوست حسینی، مدرس تنبک
<
آقای میثم ثقفی، مدرس تار و سه تار
<
آقای محسن کریمی، مدرس ویولن و کمانچه
<
آقای مصطفی امیدی، مدرس تمبک
<
آقای محمد شرعیاتی، مدرس ویولن ایرانی
<
آقای علیرضا رستگار، مدرس عود
<
آموزشگاه موسیقی انوشه
<
آموزشگاه موسیقی انوشه
<
آموزشگاه موسیقی انوشه
<
آموزشگاه موسیقی انوشه
<
آموزشگاه موسیقی انوشه
Bootstrap Slider

بیوگرافی حسن کامکار ، مؤسس گروه کامکارها

بیوگرافی

وی اولین هنرستان موسیقی کردستان را تاسیس کرد.

  • 1397/02/27
  • بازدید : 362

حسن کامکار

حسن کامکار

وی در سال 1302 در سنندج به دنیا آمد. از همان کودکی به موسیقی علاقه داشت. او اولین بار با خرید " سه تار " از نوازنده ای نابینا به نام " علی خان " و نواختن آن به دنیای موسیقی گام نهاد. در دوازده سالگی در مدرسه ی " موزیک نظام " استخدام شد. حسن کامکار در سن 17 سالگی با سازهای سنتی ، بویژه ویولن آشنا شد و چون در ارتش سلفژ را فرا گرفته بود ، این ساز را بدون استاد و با استفاده از نت ها و ردیف های چاپ شده از ابوالحسن صبا تمرین کرد. او تمام سازهای ایرانی را از قبیل سنتور ، تار ، سه تار و کمانچه را بدون استاد فرا گرفت و نیز می توانست به راحتی این سازها را کوک کند که نشان دهنده ی استعداد بسیار وی بود. در سال 1340 ، اولین هنرستان موسیقی کردستان را با حمایت وزارت فرهنگ آن زمان تاسیس کرد و در حدود سال های 1346 تا  1347 توانست چهار گروه موسیقی تشکیل دهد که یک گروه از آنان گروه بانوان و یک گروه دیگر کودکان بودند.  برای این گروه ها قطعاتی می ساخت و به تمرین با آنان می پرداخت که رفته رفته ، حجم فعالیت های موسیقی در این کانون گسترش یافت و صاحب ارکستر شد. همچنین توانست مسئولان وقت را وادار به تاسیس هنرستان عالی موسیقی کند. این گروه ها تا اوایل انقلاب فعالیت داشتند. حسن کامکار سالیان درازی را به جمع آوری و تدوین و ساختن آهنگ و نغمه و ترانه های فولکلور کردی و نت نویسی موسیقی پرداخت . وی بیش از 400 قطعه و ترانه ساخت.

حسن کامکار باعث شد تا مردم کردستان به موسیقی علاقه پیدا کرده و جو سنگینی که حاکم بود ، از بین برود. علاقه ی او به توسعه و بسط این هنر بود و با همت خویش ، فرزندانش نیزعلاقمند شدند تا جایی که آنها در این عرصه به فعالیت های چشمگیری دست پیدا کردند.

او دارای 8 فرزند به نام های هوشنگ ، بیژن ، پشنگ ، ارسلان ، قشنگ ، ارژنگ ، اردشیر و اردوان می باشد.

وی مؤسس گروه کامکارها بود و نخستین ارکستر خانوادگی کامکارها در سال 1344 شکل گرفت که در آن حسن کامکار ویولن می نواخت ، قشنگ می خواند ، پشنگ و ارژنگ سنتور و جاز می نواختند و هوشنگ کامکار هم به اتفاق بیژن با آکاردئون گروه را همراهی می کردند. بعدها همراه با محمدرضا لطفی ، پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده هسته اولیه گروه های شیدا و عارف را بنیان نهادند و اولین کنسرت ها را هم در اوایل انقلاب اجرا کردند.

حسن کامکار در سال 1371 چشم از جهان فرو بست.

روحش شاد و یادش گرامی باد.